História

Prvý futbalový klub vo Vrábľoch vznikol počas leta 1919 – v auguste. Jeho zakladateľmi boli gróf Révay a Béla Rickl, ale zásluhu na tom mali aj miestni študenti. Táto telovýchovná jednota patrila ešte pod maďarský futbalový zväz.

V najbližších rokoch však nabral futbal vo Vrábľoch nevídaný rozkvet a v rokoch 1930 až 1935 mali Vráble až 6(!) futbalových klubov. V roku 1922 založili vo Vrábľoch TJ SOKOL. V roku 1925 vznikla zase TJ OROL. Roľnícka mládež mala svoj športový klub s názvom ŠK ČUKÁŠ. Ďalšia časť mládeže zase vytvorila klub ktorý sa volal RAPID. Miestni cigánski občania mali svoje zastúpenie v ŠK RÓMA.

Futbal sa hrával v podstate na každom vhodnom mieste, ale najviac na lúkach pri Žitave, neskôr na Starom jarmočnisku (dnes Nám. kpt. Nálepku).
Až súkromná firma “PETŐ” z vrábeľskej octárne odovzdala v roku 1926 lúku pri Telinskom potoku športovcom i poštárom, ktorí hrávali futbal pre zábavu a potešenie. Za pomoci statkára Viléma Schicka tam potom vyrástlo v meste nové ihrisko (dnes staré ihrisko).

Po roku 1935 sa Vráble futbalovo zjednotili a oficiálne začal hrávať len jeden klub – ŠK VRÁBLE. Zápasy hrávali s novozaloženými klubmi okresu Vráble a ďalšími mestami.

Počas II. svetovej vojny (1941 – 1945) bol futbal prirodzene na vedľajšej koľaji. Až po vojne postupne znova ožil. Až v roku 1946 sa hral po dlhom čase prvý majstrovský zápas (Vráble – Komárno 4:3, 600 divákov). V týchto rokoch boli náklady na stretnutia financované väčšinou zo vstupného a tanečných zábav. ŠK Vráble väčšinu sezón hral v II. triede.

Od roku 1961 klub mení názov na SPARTAK VRÁBLE a na vrábeľské gymnázium prichádza mladý František Lörinczi, učiteľ telocviku. Stáva sa trénerom mužstva a v sezóne 1962/1963 Spartak vyhráva majstrovstvá okresu Nitra a postupuje do I.B triedy a už o rok do I.A triedy.

Významné postupy aj zostupy Vrábeľského futbalu od I. A triedy až po I. SNL začali v roku 1972. Celkový prehľad nájdete dole nižšie (ocenenia). Väčšina postupov sa spája s vrábeľským podnikom TESLA, ktorá futbal v meste podporovala a dlhé roky klub aj niesol jej názov. V úspešných časoch bola sponzorom aj Mototechna Stodůlky Praha.

Do konca sezóny 2015/2016 sa používal ako názov klubu SPARTAK VRÁBLE. Ďalšie futbalové kluby priamo v meste nie sú, v podstate ich však nahrádzajú futbalové tímy mestských časti TJ Dyčka a TJ Horný Ohaj, kde je drvivá väčšina futbalistov práve z Vrábeľ.

Od sezóny 2016/2017 hrá klub pod názvom FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble B.